ثبت وب سایت          تبلیغات          RSS          درباره ما          تماس با ما
امروز شنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۷

عقب‌ نشینی آموزش و پرورش از حذف دوره اول سمپاد

عقب‌ نشینی آموزش و پرورش از حذف دوره اول سمپاد

به گزارش شمانیوز، بهمن‌ماه سال گذشته مصوبه‌ای در شورای عالی آموزش و پرورش به تصویب رسید که به رغم ظاهر عامه پسند، اما حواشی متعددی داشت؛ ۱۶ بهمن ماه سال ۹۶ سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در یک برنامه تلویزیونی گفت: «در مصوبه‌ای که در آموزش و پرورش داشتیم مقرر شد برگزاری هرگونه آزمون در دوره ابتدایی ممنوع شود و برای مدارس خاص دوره هفتم آزمونی برگزار نشود».

عقب‌ نشینی آموزش و پرورش از حذف دوره اول سمپاد

برای اطلاع از اخبار بیشتر به کانال فرهنگیان ایران بپیوندیدhttps://sapp.ir/farhangian_ir

بطحایی چند روز بعد تأکید کرد که حذف آزمون پایه اول سمپاد به معنای حذف مدارس سمپاد نیست.

وزیر آموزش و پرورش در بیست و دومین جلسه شورای سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت مرکزی مدارس و مراکز غیردولتی در روز ۲۴ بهمن ماه اظهار کرد: «اجرایی کردن مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش در خصوص حذف آزمون از دوره ابتدایی با مخالفت برخی افراد مواجه شد که این امر طبیعی و قابل پیش‌بینی بود، زیرا همواره هرگونه تغییر و تحول با مقاومت بخش‌هایی از بدنه یک مجموعه مواجه خواهد شد».

وی افزود: «یک میلیون دانش‌آموز پایه ششم ابتدایی داریم که قریب ۳۵۰ هزار نفر از آنان درگیر برگزاری آزمون‌ها جهت آمادگی شرکت در آزمون ورودی تیزهوشان هستند؛ این دانش‌آموزان از پایه دوم و سوم ابتدایی آماده آزمون می‌شوند، به طوری که یک دانش‌آموز ۸ یا ۹ ساله در یک سال، ۱۶ بار در آزمون‌های آمادگی که توسط مؤسسات خارج از آموزش و پرورش برگزار می‌شود، شرکت می‌کند؛ به عبارت دیگر ۲۵۰ هزار نفر از دانش‌آموزان در آزمون شرکت می‌کنند و تنها ۱۵ هزار نفر پذیرفته می‌شوند و این تبعات سنگینی را در برخواهد داشت».

بطحایی گفت: «حذف آزمون از ورودی پایه هفتم به معنی حذف مدارس تیزهوشان نیست، بلکه آزمون مدارس تیزهوشان نیز شامل مصوبه اخیر حذف آزمون می‌شود؛ بنابراین مدارس تیزهوشان را داریم، اما آزمون نداریم و دانش‌آموزان با استعداد‌های متنوع از طریق اجرای طرح‌هایی مانند طرح شهاب، شناسایی و تقویت می‌شوند».

اما چندی بعد زمزمه‌های حذف سمپاد از دوره اول متوسطه به گوش رسید؛ حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر اسبق آموزش و پرورش و رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی ۱۳ اسفند ماه ۹۶، اظهار داشت: «چند پرسش در رابطه با حذف مدارس سمپاد وجود دارد و اولین پرسش این است که آیا شورای عالی آموزش و پرورش می‌تواند در مقوله حذف مدارس سمپاد ورود کند؟ زیرا به‌طور کلی سند راهبردی کشور در امور نخبگان و ریل‌گذاری و سیاست‌گذاری در امور نخبگان در صلاحیت شورای عالی انقلاب فرهنگی است و شورای عالی آموزش و پرورش صلاحیت ورود در این حوزه را ندارد».

وی افزود: «بحث ما آزمون نیست ما هم قبول داریم که آن نوع آزمون برای ورود به مدارس خاص درست نبود، اما اکنون بحث بر سر حذف مدارس سمپاد است».

حذف مدارس سمپاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی هم کشید که البته بحث‌های مطرح شده در این شورا در خصوص مدارس سمپاد به طور رسمی اعلام نشد.

فاطمه مهاجرانی رئیس مرکز ملی پرورش استعداد‌های درخشان و دانش‌پژوهان جوان ۲۱ فروردین‌ماه گفت: «هنوز مدارس سمپاد در دوره اول متوسطه حذف نشده و منتظر ابلاغ مصوبه هستیم؛ بنده از اول هم گفته بودم با حذف آزمون مدارس تیزهوشان موافق هستم، اما با حذف مدارس تیزهوشان موافق نیستم».

رئیس مرکز ملی پرورش استعداد‌های درخشان و دانش پژوهان جوان اضافه کرد: «نظرم این است که باید شیوه‌های جایگزین قرار دهیم و مدارس سمپاد را حفظ کنیم».

مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش برای اجرا نیازمند امضای رئیس شورای عالی آموزش و پرورش یعنی رئیس جمهور است که به رغم گذشت حدود ۴ ماه هنوز این مصوبه امضا نشده است.

اما در چند روز گذشته وزارت آموزش و پرورش از وجود مدارس متوسطه اول خبر داده است؛ بطحایی عنوان کرد که این وزارتخانه از روش‌های دیگری به جز آزمون تستی، به جذب دانش‌آموز در مدارس سمپاد متوسطه اول می‌پردازد.

وزیر آموزش و پرورش روز گذشته در جمع خبرنگاران در خصوص آزمون استعداد‌های درخشان در پایه اول متوسطه گفت: «ما دیگر آزمون ورودی به معنای آنچه پیش از این داشتیم در هیچ مدرسه‌ای نخواهیم داشت، زیرا به جهت رعایت اصول تربیتی مصر هستیم که در دوره ابتدایی فشار به دانش‌آموزان از جهت برگزاری آزمون متعدد و کتاب‌های کمک آموزشی وارد نشود».

وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: «تا چند روز آینده و تا پایان این هفته در خصوص وضعیت ورود دانش آموزان به پایه اول متوسطه سمپاد و نمونه دولتی تصمیم‌گیری می‌شود».

به گزارش فارس، در طول مطرح شدن مصوبه حذف آزمون تاکنون، فارغ التحصیلان و دانش آموزان سمپاد تجمعات متعددی داشتند.

باید دید تا آخر این هفته چه اتفاقی برای مدارس متوسطه اول سمپاد خواهد افتاد و این وزارتخانه چه تصمیمی می‌گیرد.

برای اطلاع از اخبار بیشتر به کانال فرهنگیان ایران بپیوندیدhttps://sapp.ir/farhangian_ir

منبع: شما نیوز

مطالب مرتبط

موارد مرتبط

نظرات

کد امنیتی
فرصت نگار
فرصت نگار

اشتراک در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه نیازنگار می توانید روزانه خبرهای روز را در ایمیل خود مشاهده کنید

دیگران می خوانند