ثبت وب سایت          تبلیغات          RSS          درباره ما          تماس با ما
امروز یکشنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۷

راهنمای سامانه سهام عدالت,پیگیری سهام عدالت,راهنمای ثبت نام سهام عدالت

راهنمای استفاده از سامانه سهام عدالت :

1- ورود به سامانه سهام عدالت و کار با آن توسط مشمولین سهام عدالت مستلزم کسب راهنمایی اولیه می باشد. از مشمولین عزیز درخواست می شود قبل از شروع کار با این سامانه، راهنمای آن را با دقت مطالعه و طبق آن اقدام کنند تا استفاده از خدمات سامانه برای آنان سریع و نتیجه بخش شود.

2- سامانه سهام عدالت با بانک اسامی و اطلاعات مشمولان سهام عدالت مرتبط بوده و خدمات آن عبارت است از:

اعلام مشمول بودن یا نبودن هر فرد در طرح سهام عدالت
اعلام وضعیت متوفی بودن مشمول
صدور صورت وضعیت تسویه اقساط
صدور قبض پرداخت مانده ارزش تسویه نشده سهام عدالت
دریافت و ثبت شماره شبا بانکی مشمول
3- استفاده از سامانه سهام عدالت مشروط به ورود کد ملی و برخی مشخصات هویتی در سامانه است و ضرورت دارد این اطلاعات توسط شخص مشمول یا ولی، قیم و یا وکیل قانونی وی با دقت وارد سامانه شود. همچنین، درج شماره تلفن همراه در دسترس جهت ارسال پیامک یا اطلاع رسانی سازمان خصوصی سازی الزامی است.

4- کلیه مشمولین که در دوره ده ساله اجرای طرح سهام عدالت از ابتدای سال ۱۳۸۵ تا پایان سال ۱۳۹۴ ثبت نام شده قطعی در تعاونیهای سهام عدالت شهرستان ها بوده اند، می توانند از طریق این سامانه، ضمن کسب اطلاع از مشمول بودن، صورت وضعیت تسویه اقساط خود را مشاهده یا از آن نسخه چاپی تهیه کنند.

5- مشخصات هویتی کلیه مشمولین سهام عدالت تا دی ماه سال ۱۳۹۵ از طریق سازمان ثبت احوال کشور اخذ و به روز رسانی شده و ملاک اعلام وضعیت مشمولین، ارایه صورت وضعیت تسویه اقساط و سایر خدمات این سامانه می باشد.

6- در خصوص مشمولینی که طبق اطلاعات اخذ شده تا دی ماه ۱۳۹۵ از سازمان ثبت احوال کشور، جزو فوت شدگان تعیین شده اند، متعاقبا از طریق سامانه سهام عدالت اطلاع رسانی خواهد شد. ۱۳۹۵ تا پایان شهریور ماه ۱۳۹۶ ، پس از مشاهده صورت /۱۲/ ۷) مشمولین سهام عدالت می توانند از ۱۷ وضعیت تسویه اقساط خود، در خصوص باقی مانده ارزش سهام که به طور کامل تسویه نشده ، نسبت به مبلغی که تمایل به پرداخت داشته و آن را در سامانه تعیین می کنند، یک قبض پرداخت دارای شناسه واریز از سامانه دریافت نمایند. مشمولانی که در صورت وضعیت خود از تخفیف برخوردارند، فاقد قبض پرداخت هستند و اکیدا نیز نباید هیچ وجهی به حساب دولت واریز نمایند.

7- پرداخت های مشمولین فقط از طریق بانک ملی ایران صورت خواهد گرفت و مشمولین می توانند مبلغ مدنظر خود را با استفاده از شناسه پرداخت و معادل مبلغ درج شده در قبض پرداخت که از سامانه دریافت می نمایند، پرداخت نمایند. پرداخت هرگونه وجه درخصوص سهام عدالت به جز از طریق بانک ملی ایران غیرقانونی است و تقاضا می شود مشمولین محترم به طور اکید از پرداخت پول به هر روش دیگر اجتناب نمایند.

8- مشمولین سهام عدالت می توانند از تاریخ ۱۳۹۶/۱/۳۰  و در اجرای مرحله دوم طرح ساماندهی سهام عدالت با مراجعه به سامانه نسبت به ورود و ثبت شماره شبا بانکی که حساب بانکی مرتبط به آن قابلیت واریز وجه به آن حساب را داشته باشد، اقدام نمایند. هر نفر مشمول سهام عدالت باید انحصاراً شبا بانکی به نام خود را در سامانه درج کند و امکان ثبت و تایید شماره شبا بانکی مربوط به ولی مشمول یا وکیل و قیم و یا هر فرد دیگری وجود ندارد.

9- لازم است مشمولین سهام عدالت که شخصاً دارای یک حساب بانکی معتبر نیستند، با مراجعه به بانک ها یا موسسات مالی اعتباری عضو شبکه شتاب نسبت به افتتاح حساب اقدام کنند و کلیه مشمولینی که دارای حساب بانکی معتبر هستند شماره شبا بانکی خود را از طریق شعب، دستگاه های خودپرداز، تلفن بانک، اینترنت بانک و سایر ابزارها و امکانات بانکی دریافت و به سامانه اعلام نمایند.

ب- گام های ده گانه کار با سامانه:
1- برای ورود به سامانه باید به سایت سهام عدالت مراجعه کنید یا اینجــا را کلیک نمایید. پس از مشاهده صفحه ذیل، با کلیک روی کلید “ورود به سامانه” به سامانه مشاهده صورتحساب سهام عدالت وارد شوید:

برای استفاده از این سامانه می بایست از مرورگرهای وب، مانند: فایر فاکس و گوگل کروم و یا کرومیوم استفاده نمایید. در غیر اینصورت پیغام”مرورگر شما برای استفاده از سامانه مناسب نمی باشد” بر روی صفحه نمایان می گردد.

2- پس از انجام مرحله فوق، صفحه مقررات سامانه مطابق نمایش داده می شود:


پس از مطالعه مقررات سامانه و در صورت موافقت با آن، گزینه “مطالب فوق را مطالعه نموده و می پذیرم” را انتخاب نموده و بر روی کلید ادامه کلیک نمایید.

3- مطابق شکل کد ملی خود را بصورت کامل و بدون خط تیره در کادر وارد نمایید:


جهت حفظ ایمنی سیستم، در این صفحه باید کد امنیتی (بدون حساسیت به بزرگ و کوچک بودن حروف) داخل کادر را تایپ نمایید. اگر کد امنیتی مورد نظر ناخواناست، بر روی آن کلیک نمایید تا به روزرسانی شده و کد جدیدی برای شما به نمایش درآید. اگر کد امنیتی صحیح وارد نشود، پیغام “کد امنیتی اشتباه است” نمایش داده می شود و لازم است مجدداً با دقت وارد گردد.

در صورتیکه کد ملی به صورت صحیح وارد نگردد، سامانه مطابق شکل پیغام ”لطفا شماره ملی را به شکل صحیح وارد نمایید” را نمایش میدهد:


4- پس از ورود کد ملی و کد امنیتی بصورت صحیح، روی دکمه ادامه کلیک نمایید تا اطلاعات کد ملی شما در سیستم، اعتبار سنجی گردد. در این حالت پیامهای ذیل حسب انواع کد ملی مشاهده می شود:

الف- کد ملی وارد شده مشمول سهام عدالت نبوده و سامانه پیغامی مطابق شکل را نمایش می دهد. در اینصورت با کلیک بر روی دکمه خروج از سامانه، از سامانه خارج گردید:


ب – کد ملی وارد شده در بانک اطلاعاتی بعنوان یک فرد متوفی شناسایی شده و سامانه پیغامی مطابق شکل نمایش می دهد. در اینصورت با کلیک بر روی دکمه “خروج از سامانه” از سامانه خارج شوید:


ج- در صورتی که کد ملی وارد شده، بعنوان مشمول سهام عدالت شناسایی گردد، با کلیک بر روی کلید ”ادامه” وارد صفحه بعدی شوید.

5- در این قسمت، ۴ مرحله طی چهار صفحه ذیل برای انتخاب اطلاعات هویتی شامل نام و نام خانوادگی ، نام پدر، تاریخ تولد، شماره شناسنامه در نظر گرفته شده است. مشمول می بایستی از بین گزینه ها، گزینه صحیح را انتخاب و با کلیک بر روی کلید “ادامه” هرچهار صفحه را مطابق شکل های زیر تکمیل و به صفحه بعد برود:

 

 

 

نکته ۱: نشانگر زمان در سمت چپ و پایین این صفحات، زمان مجاز باقیمانده برای فعالیت در این مرحله را تا خروج خودکار از سامانه نمایش می دهد. هنگامی که زمان به اتمام برسد، شما از سامانه خارج می شوید و لازم است دوباره به سامانه وارد شوید.

نکته ۲: مشمولینی که به هر دلیل فاقد شماره شناسنامه می باشند، باید گزینه خط تیره را انتخاب نمایند.

6- در این قسمت مطابق شکل خلاصه اطلاعات هویتی انتخاب شده نمایش داده می شود. درصورت تایید اطلاعات مورد نظر با کلیک بر روی کلید “ادامه” به مرحله بعدی هدایت می شوید :


چنانچه اطلاعات درست انتخاب نشده باشد، پیغام زیر نمایش داده خواهد شد. در این حالت اگر قصد اصلاح اطلاعات را دارید با کلیک بر روی کلید ”اصلاح” به صفحه اول مرحله شناسایی (انتخاب نام و نام خانوادگی) بازگشته و تمامی اطلاعات را مجدداً انتخاب نمایید و سپس کلید ”ادامه” را کلیک کنید:


نکته ۳: در بخش اخذ اطلاعات هویتی، اگربیش از سه بار، اطلاعات نادرست انتخاب شود، دسترسی به سامانه تا ۷۲ ساعت مسدود می گردد.


7- در این مرحله، “صورت وضعیت دارایی” یا ”صورتحساب تسویه اقساط سهام عدالت” مشمول برای کدملی وارد شده مطابق شکل نمایش داده می شود.

در صورت تمایل به خروج از این صفحه ، کلید “خروج از سامانه” را کلیک و از سامانه خارج شوید. با کلیک بر روی کلید “چاپ گزارش”، درصورتی که سیستم شما به چاپگر متصل باشد، امکان چاپ صورتحساب وجود دارد. برای ورود اطلاعات مربوط به شماره شبا بانکی کلید ”ثبت شماره شبا بانکی” را کلیک و به صفحه ورود اطلاعات هدایت می گردید.

نکته ۴: مشمولین می توانند با مراجعه به شعب بانکها و موسسات مالی اعتباری یا از طریق سایت اینترنتی و دستگاه های خودپرداز و سایر امکانات بانک ها ، شناسه حساب بانکی ایران (شبا) ۲۴ رقمی مربوط به حساب بانکی خود را دریافت نمایند. شماره شبا بانکی که وارد سامانه خواهید نمود باید الزاماً به نام شخص مشمول باشد.


8- در صفحه ورود شماره شبا بانکی می توانید شماره شبا بانکی خود را (بدون IR) و همچنین شماره تلفن همراهی که به آن دسترسی کامل دارید را وارد نمایید. پس از ورود صحیح اطلاعات مذکور، کلید “تایید و ثبت اطلاعات در سامانه” را کلیک نمایید.(با ورود صحیح کد شبا بانکی، نام بانک عامل که شماره شبا بانکی مربوط به شماره حساب آن می باشد، به صورت خودکار در سامانه درج می گردد.)

 

پس از ورود و ثبت اولیه اطلاعات به صورت صحیح و کامل، صفحه اعلام وضعیت شماره شبا بانکی در سامانه مانند شکل زیر نمایش داده خواهد شد و وضعیت تایید شماره شبا بانکی مشمول در سطر آخر این صفحه قابل مشاهده است. مشمول می تواند پس از ۱۵ روز از تاریخ ثبت اولیه اطلاعات، با مراجعه به سامانه از نتیجه تایید یا عدم تایید شماره شبا بانکی خود در همین صفحه مطلع گردد.


پس از طی شدن مدت ۱۵ روزه مورد نظر و با مراجعه به سامانه در صفحه مذکور، در صورتیکه شماره شبا بانکی مورد تایید قرار گرفته باشد، پیام” تایید و ثبت نهایی شد.”  مشاهده می گردد.


پس از انجام مراحل فوق، کار شما با سامانه سهام عدالت به اتمام رسیده است و میتوانید صفحه مرورگر خود را ببندید و از سامانه خارج شوید. لازم به ذکر است سود سهام عدالت مشمول در آینده به شماره شبا بانکی تاییدشده واریز خواهد شد و نیاز به اقدام خاصی از سوی مشمول نمی باشد.
در صورتیکه قصد داشته باشید این مراحل را برای شماره ملی دیگری انجام دهید، لازم است مجدداً مراحل فوق را از ابتدا در سامانه انجام دهید.

 

عضویت مشمولین سهام عدالت و شرایط آن

۱) چگونه افراد می توانند مطمئن شوند که مشمول سهام عدالت هستند؟
پاسخ: به زودی سامانه تأئید عضویت و صدور صورتحساب مشمولین سهام عدالت در همین آدرس اینترنتی راه اندازی می شود و کلیه متقاضیان و آحاد مردم می توانند از طریق این سامانه از عضویت خود مطلع شده وآخرین وضعیت سهامداری شان را پی گیری و صورتحساب خود را مشاهده نمایند.

۲) کدام اقشار جمعیت جزو واجدین شرایط دریافت سهام عدالت بوده اند؟
پاسخ: فهرست اقشار جمعیتی که در ۱۰ سال گذشته واجد شرایط دریافت سهام عدالت شده اند به همراه تعداد ثبت نام شدگان هر یک از این اقشار، در بخش سهام عدالت همین پایگاه اطلاع رسانی قابل مشاهده است.

۳) آیا امکان ثبت نام برای اشخاصی که تاکنون برای سهام عدالت ثبت نام نکردند وجود دارد؟
پاسخ: دوره مجاز ثبت نام بازه زمانی ده ساله ۱۳۸۵ الی ۱۳۹۴ بوده و پس از آن ثبت نام جدید صورت نمی گیرد.

۴) افراد جامانده و کسانی که قبلاً ثبت نام نکرده اند چگونه می توانند مشمول دریافت سهام عدالت شوند؟
پاسخ: دوره مجاز سهام عدالت به پایان رسیده است. در حال حاضر به دلیل عدم وجود مجوز و ظرفیت های قانون، ثبت و توزیع سهام عدالت به افراد جدید میسر نمی باشد.درصورت صدور مجوزهای جدید، متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

۵) افرادی که با وجود ثبت نام اولیه در زمان مقرر در تعاونی های سهام عدالت شهرستان ها، ثبت نام نهایی نداشتند، مشمول سهام عدالت محسوب می شوند؟
پاسخ: فقط کسانی که در شرکت های تعاونی شهرستانی ثبت نام نهایی داشته اند و نامشان از طریق آن شرکت تعاونی به سازمان خصوصی سازی ارسال و در بانک اطلاعاتی مشمولین درج شده است مشمول سهام عدالت هستند و صرفاً ثبت نام اولیه دلیل عضویت مشمولین نیست.

۶) آیا ثبت نام شدگان فوت شده کماکان مشمول سهام عدالت هستند؟
پاسخ: بلی ثبت نام شدگان قطعی فوت شده جزو مشولین سهام عدالت هستند و وراث قانونی شان می توانند متعاقباً از طریق همین آدرس اینترنتی اطلاعات لازم جهت اقدامات بعدی را کسب نمایند. فعلاً ضرورتی به هیچ گونه پیگیری یا مراجعه حضوری نمی باشد.

۷) در صورت مفقودی برگه عضویت سهام عدالت باید چه اقدامی کرد؟
پاسخ:هیچ لزومی به در اختیار داشتن برگه عضویت سهام عدالت نیست و این برگه دارای کاربرد و ارزش نمی باشد.

خرید و فروش، ارزش سهام و دریافت سود

۱) آیا معامله نمودن سهام عدالت امکان پذیر است؟
پاسخ: هرگونه معامله برگه سهام عدالت ممنوع و فاقد اعتبار است.

در بانک اطلاعاتی مشمولان سهام عدالت فقط ثبت نام شدگان قطعی، مشمول سهام عدالت محسوب می شوند و هرگونه جابجایی مالکیت و هر نوع معامله سهام و یا خرید و فروش برگه های در دست مشمولین غیر قانونی و بلااثر است.

۲) زمان آزاد سازی و معاملاتی شدن سهام چه وقت خواهد بود و نحوه معامله آن چگونه است؟
پاسخ: آزاد سازی و معاملاتی شدن سهام عدالت نیاز به مجوز مراجع ذیصلاح قانونی دارد. زمان و نحوه معاملات سهام عدالت متعاقباً به صورت گسترده به عموم مردم اطلاع رسانی خواهد شد.

۳) آیا در زمان آزاد سازی سهام عدالت، برگه های عضویت در اختیار مشمولین قابل خرید و فروش می باشد؟
پاسخ: برگه های در اختیار مشمولین صرفاً تأئیدیه ثبت نام و عضویت در طرح سهام عدالت است و ارزش معاملاتی ندارند.

۴) ارزش سهام تخصیص یافته به هر نفر چقدر است؟
پاسخ: ارزش سهام تخصیصی اولیه به هر نفر در زمان ثبت نام یک میلیون تومان بوده است.

۵) ارزش سهام عدالت تخصیص یافته به هر مشمول در خانوارهای بالاتر از ۵ نفر ( در زمان ثبت نام ) چه مبلغی است؟
پاسخ: در خانوارهای بالای ۵ نفر همانند مثال ذیل می توان ارزش سهام تخصیصی اولیه را محاسبه نمود:

تومان۶۲۵,۰۰۰= جمع سهام تخصیصی به خانوار ( ۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان ) تقسیم بر تعداد عضو خانوار زمان ثبت نام (۸ نفر) = ارزش سهام تخصیصی هر نفر

۶) ارزش روز سهام تخصیص یافته به هر نفر از مشمولین چه مبلغی است؟
پاسخ: ارزش روز سهام متناسب با افزایش یا کاهش ارزش سهام شرکت های سرمایه پذیر در نوسان است، لیکن درحال حاضر می توان با تخمین مناسب، اعلام کرد ارزش روز این سهام حدود دو برابر ارزش زمان واگذاری ( تخصیص اولیه) است.

۷) چرا به برخی مشمولین سود سهام عدالت دریافت شده ولی به برخی دیگر هیچگونه وجهی پرداخت نشده است؟
پاسخ: به آن دسته از افرادی که تا قبل از سال ۱۳۸۷ مشمول سهام عدالت گردیده اند، از محل سود عملکرد سالهای ۱۳۸۵ و ۱۳۸۶ مبالغی به عنوان سود پرداخت شده است. به استناد تبصره (۱) ماده ۱۰۰ قانون برنامه پنجم توسعه جهموری اسلامی ایران که اشعار می دارد:”پرداخت هرگونه سود سهام عدالت تا سقف اقساط سررسید شده ممنوع است.”، از سال ۱۳۸۷ به هیچ یک از مشمولین سودی پرداخت نشده است و مبالغ مذکور بابت مطالبات دولت ناشی از اقساط سهام واگذار شده به حساب خزانه واریز گردیده است.

منبع: نیازنگار

مطالب مرتبط

موارد مرتبط

نظرات

کد امنیتی
فرصت نگار
فرصت نگار

اشتراک در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه نیازنگار می توانید روزانه خبرهای روز را در ایمیل خود مشاهده کنید

دیگران می خوانند