ثبت وب سایت          تبلیغات          RSS          درباره ما          تماس با ما
امروز سه شنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۷

نکات مهم در مورد انتقال ماهی به آکواریوم,جابجایی ماهی به آکواریوم


چگونه به آکواریوم جدید ماهی اضافه کنیم؟

اغلب مردم زمانیکه آکواریوم جدیدی راه اندازی می کنند، بدون فراهم کردن شرایط و مقدمات لازم به آکواریوم جدید ماهی اضافه می کنند. چنین اقدامی می تواند منجر به مرگ و یا بیماری ماهی شود. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی ابتدا باید باکتری های مفیدی که مواد سمی را تجزیه می کنند به تانک اضافه شود که این باکتری ها به صورت تجاری تحت برند های خاصی به فروش می رسد و یا اینکه باید مدت زمان لازم تا فراهم شدن این باکتری ها در تانک سپری شود.

افزودن باکتری های مفید

به دو طریق می توان باکتری های مفید را به آکواریوم اضافه کرد.

۱- برخی شرکت ها باکتری های مفید را به صورت مایع و در بطری هایی تحت برند های تجاری به فروش می رسانند که می توان از این محصولات طبق دستور موجود روی بطری استفاده کرد. سپس به آکواریوم ماهی اضافه می شود.

۲- برای افزودن باکتری ها می توان به تدریج به آکواریوم ماهی اضافه کرد. هر هفته یک یا دو ماهی کوچک و مقاوم مثل گوپی ، زبرا دانیو و یا ابر سفید به آکواریوم اضافه کنید. فوراً آکواریوم را پر از ماهی نکنید. افزودن ماهی های زیاد پیش از اینکه باکتری های مفید تجزیه کننده ی آمونیاک  در آکواریوم به حد کافی برسند، موجب افزایش آمونیاک ناشی از مدفوع ماهی ها در آکواریوم می شود.
 

راه هایی برای سریع کردن سیکل ایجاد باکتری های مفید

به سه طریق می تواند فرآیند تشکیل باکتری های مفید در آکواریوم را سرعت بخشید.

۱- بعد از افزودن چند ماهی به تانک دمای آکواریوم را تا ۲۶ درجه ی سانتی گراد افزایش دهید.

۲- سنگریزه های بستر یک آکواریوم قدیمی که سیکل نیروژن آن طی شده است را به تانک جدید اضافه کنید یا فیلتری که برای آکواریوم جدید در نظر گرفته اید را مدتی در آکواریوم دیگری قرار دهید تا باکتری های مفید آن آکواریوم در مدیاهای فیلتر جای بگیرند ، سپس فیلتر را به تانک جدید منتقل نمایید، با این روش باکتری های مفید از تانک قدیمی به تانک جدید منتقل می شوند.

۳- به آکواریوم جدید گیاه های زنده اضافه کنید.
انتقال ماهی ها به آکواریوم جدید

 

نکاتی جهت جلوگیری از تلفات ماهی هنگام معرفی به آکواریوم

در صورت وجود روشنایی در آکواریوم آن را خاموش کنید (جلوگیری از شک به ماهی)

هم دما کردن : پلاستیک حاوی ماهی رامستقیما برای 5 دقیقه در داخل اب بگذارید

آب به آب کردن: در پلاستیک را باز کرده و مقداری از آب آکواریوم { به همان مقدار داخل پلاستیک} را داخل پلاستیک بریزید (به مدت 5 دقیقه)

در پلاستیک را در آب فرو کرده تا خود ماهی ها وارد آب آکواریوم شوند


انتقال ماهی ها به آکواریوم جدید

با احتیاط ماهی ها را منتقل کنید. در هنگام حمل و نقل از بروز تکان های شدید و … که باعث افزایش استرس ماهی ها می شوند خودداری کنید. ماهی ها در یک کیسه ی پلاستیکی حاوی آب منتقل می شوند. قبل از وارد کردن ماهی ها به تانک جددی لامپ های آکواریوم را خاموش کنید.

نکات اجرایی بر روی آکواریوم


1.هیچ گاه پمپ ویا بخاری خود را برای مدت خاص (مثل شبها)خاموش نکنید چون با این کار باعث بالا رفتن یا پایین اومدن دما میشوید و باعث کمبود اکسیژن در آب و بالا رفتن تلفات میشه
2.هیچگاه پمپ را برای مدت طولانی خاموش نکنید (مخصوصاً در زمستان) چون باعث بالا رفتن درجه حرارت و نیز کمبود اکسیژن در آب شده و در نتیجه ماهیها دچار خفگی میشوند
3.تغیرات دما بر روی ماهی ها تاثیر گذار است. کم شدن دما تحرک ماهی را کم کرده و از اشتها می افتند و بر روی بدن انها سفیدک و قارچ ایجاد میشود. چشم ماهی ها سفید میشود و...حالا اگر دما بالا برود تنفس ماهیها شدید شده و حالت خفگی به آنها دست میدهد و بیشتر در سطح آب شنا میکنند.
4.سیفون کردن آب (کشیدن آب) که هر 7 یا 10 روز یک بار به مقدار یک چهارم از ارتفاع آب آکواریوم (اگر از سطح شن یا لوله کف باشد بهتر است)

5.هر 15 روز یک بار آب آکواریوم را ضد عفونی کنید

6.تعویض کامل آب آکوایوم هر یک ماه یک بار و ضد عفونی کردن آکواریوم با جوهر نمک و تمیز کردن ان با مایع ظرفشویی برای جلوگیری از شکستگی احتمالی از یونولیت استفاده کنید

7.در هنگام تعویض کامل آب آکواریوم فراموش نکنید که باید ازداروهای ضد کلر و ضد عفونی کننده استفاده کرد

بررسی آب آکواریوم

یک روز پس از افزودن چند ماهی کوچک و مقاوم به تانک، آب آکواریوم را برای بررسی میزان آمونیاک و نیتریت آزمایش کنید. برای سنجش آمونیاک ، نیتریت و نیترات از کیت هایی که برای این منظور ساخته شده اند و در فروشگاه های  لوازم ماهیان زینتی عرضه می شوند بر طبق دستورالعمل آن استفاده کنید.

هنگامیکه آب آکواریوم را آزمایش می کنید، در روز های نخست تنها آمونیاک در آکواریوم مشاهده می شود که ناشی از مدفوع ماهی هاست.

از ۴ تا ۵ روز بعد به تدریج مشاهده می کنید که میزان نیتریت در آکواریوم بیشتر می شود در حالیکه میزان آمونیاک کمتر می گردد. این موضوع نشان می دهد که باکتری های مفید در حال تجزیه ی آمونیاک به نیتریت هستند.

پس از چند روز با بررسی آب آکواریوم مشاهده می کنید که میزان نیتریت در حال کاهش است و در عوض مقداری نیترات در آب مشاهده می گردد. باکتری ها در حال افزایش هستند و نیتریت اضافی و مضر را به نیترات تبدیل می کنند. افزایش نیتریت در آکواریوم می تواند باعث مسمومیت ماهی ها شود که می توانید مقاله ی زیر را در این باره مطالعه کنید.

زمانیکه تنها نیترات در آب مشاهده می شود و آمونیاک و نیتریت در آب نیست یعنی سیکل نیتروژن کامل شده است. در این هنگام می توانید ماهی های بیشتری به آکواریوم اضافه کنید.

دمای مورد نیاز برای ماهی ها:
دمای مورد نیاز جهت ماهی ها بین 29 تا 31 درجه است چون فعل و انفعالات ماهیها در این درجه بهتر است. تغیر دمای بین 3 تا 4 درجه به ماهیها شک وارد میکند و زمینه بیماری را فراهم میکند و اختلاف بیشتر از 4 درجه احتمال مرگ ماهی ها را فراهم میکند و احتمال دارد روی کیسه تعادل ماهی تاثیر مخرب بگذارد و شیوع هر بیماری رو فراهم کند و اختلاف بیشتر از 6 درجه زمینه مرگ ماهی را فراهم میکند.

 

غذا دهی به ماهی ها:
معمولاً در روز 2 وعده به ماهیها باید غذا داد. که بهتر است در زمان غذا دادن پمپ هوا را به مدت کوتاهی خاموش کنید تا از حل شدن غذا در آب و کدر شدن آب جلوگیری کنید و مانع تولید بیماری شوید.
از پودر کردن غدا برای ماهی ها جلوگیری کنید چون غذای پودر شده در آب حل میشود و رنگ آب را تغییر میدهد و توسط کف آکواریوم جذب نمی شود و باعث تحلیل اکسیژن میشود و عامل شیوع بیماری میشود

 

شن آکواریوم:
بهتر است مقداری شن در کف آکواریوم به ارتفای 5 تا 7 سانتیمتر قرار دهید زیرا بهترین تهویه در این حالت اتفاق می افتد فضولات و مواد اضافی بر روی سطح شن ها در بین لایه های از شن پودر شده و در زیر کف و در حجم کمتری ته نشین می شود و در اثر تجزیه و تحلیل به باکتری مثبت تبدیل شده و تولید اکسیزن میکند و باکتری منفی را از بین میبرد

 

یک نکته مهم را فراموش نکنید اگر نوع ماهیهایتان اجازه میدهد تا میتوانید داخل آکواریوم خود گیاه قرار دهید. این کار چند حسن دارد:


1-مخفیگاهی برای ماهیها ایجاد میشود. این کار باعث کاهش استرس ماهیها میشود.


2-تولید اکسیژن میکند که در صورت اختلال در کار پمپ هوا از احتمال مرگ و میر ماهیانتان میکاهد.


3-دی اکسید کربن آب را جذب میکند و به ایجاد چرخه اکسیژن کمک میکند


4- در صورت قابل خوردن بودن مقداری غذا برای ماهینتان ایجاد میکند و به ایجاد چرخه کربن کمک میکند.


5-نیترات آب را جذب میکند و به ایجاد چرخه ازت کمک میکند. با این کار مقدار سیفون آب شما کاهش می یابد و حتی میتواند تا میزان 0 هم برسد.

منبع: نیازنگار

مطالب مرتبط

نظرات

کد امنیتی
فرصت نگار
فرصت نگار

اشتراک در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه نیازنگار می توانید روزانه خبرهای روز را در ایمیل خود مشاهده کنید

دیگران می خوانند