ثبت وب سایت          تبلیغات          RSS          درباره ما          تماس با ما
امروز یکشنبه، ۳ تیر ۱۳۹۷
جم پو,خرید جم کلش اف کلنز ارزان,خرید جم کلش رویال ارزان

میوه آکبی,تاریخچه میوه آکبی چیست؟,آشنایی با میوه آکبی,معرفی میوه آکبی

آشنایی با میوه آکبی

آکبی (به لاتین: Aaqbe) در لبنان است که در راشیا، لبنان واقع شده‌است.

آکبی به خاطر رشد تهاجمی ای که دارد، توی خیلی از کشورها از جمله نیوزلند تحت عنوان "گیاهان ناخواسته" شناخته شده است اما این گیاه حتی در ادبیات ژاپنی ها هم از آن یاد شده، جایی که اولین بار آن را کشف کردند.

انگور شکلاتی یا آکبی پنج برگ با نام علمی Akebia quinata  از خانواده ی Lardizabalaceae، درختچه ای است که ارتفاع آن گاهی به 10 متر یا بیشتر می رسد. هر برگ دارای پنج برگچه و گل آذین خوشه ای با بوی کاکائوی معطّر است.

میوه از نوع نیام و به شکل سوسیس که دارای خمیر خوراکی در مرکز می باشد که در هنگام رسیدن میوه از وسط شکاف خورده و بخش خوراکی نمایان می گردد.

میوه آکبی,تاریخچه میوه آکبی چیست؟,آشنایی با میوه آکبی,معرفی میوه آکبی

کاربرد میوه آکبی

 بخش خوراکی ژلاتینی در وسط میوه، حاوی دانه هایی است که این بخش عطرآگین و شیرین است. در زمان های قدیم کودکان در حال بازی در حومه ی شهرهای ژاپن، از خوردن آن لذّت می برند. پوست میوه کمی تلخ و در ژاپن به عنوان سبزی از آن استفاده می شود. این پوست را پُر از گوشت سرخ شده کرده و تناول می کنند. در ژاپن از شاخه های آکبی در سبد بافی بهره می گیرند.

بخش دارویی این گیاه، ساقه های آن است که پس از قطعه قطعه کردن و گرفتن عصاره ی آن در طب سنتی چین، به عنوان داروی افزایش شیر در مادران شیرده کاربرد دارد. ساقه ها دارای 30% نمکهای پتاسیم است و ادرار آور می باشد.

A. quinata در لیست توافق غیر رسمی بین المللی آفات گیاهی (National Pest Plant Accord)، به عنوان گیاهان آفت قلمداد شده است که فروش، انتشار و توزیع آن در سراسر نیوزیلند ممنوع اعلام گردیده است.

میوه آکبی,تاریخچه میوه آکبی چیست؟,آشنایی با میوه آکبی,معرفی میوه آکبی

پراکندگی

 بومی ژاپن، چین و کره، در شرق ایالات متحده آمریکا از گرجستان به میشیگان تا ماساچوست می باشد.

 

 

منبع: نیازنگار

مطالب مرتبط

نظرات

کد امنیتی
فرصت نگار
فرصت نگار

اشتراک در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه نیازنگار می توانید روزانه خبرهای روز را در ایمیل خود مشاهده کنید

دیگران می خوانند