ثبت وب سایت          تبلیغات          RSS          درباره ما          تماس با ما
امروز شنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۷

تولید نفت ایران از مرز ۴ میلیون بشکه گذشت

 

زنگنه وزیر نفت

وزیر نفت از برنامه افزایش تولید نفت ایران به بیش از ۴ میلیون بشکه در روز خبر داد و گفت: تا پایان سال جاری برداشت گاز ایران با قطر از پارس جنوبی برابر می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی : بیژن زنگنه در دومین کنگره راهبردی نفت و نیروی ایران اظهار داشت: ظرفیت تولید نفت کشور در نیمه نخست سال 95 به طور میانگین 3 میلیون و 800 هزار بشکه در روز بوده که تا پایان امسال از مرز روزانه 4 میلیون بشکه عبور می کند و در سال 99 به بیش از 4 میلیون و 600 هزار بشکه در روز می رسد.

وی افزود: متاسفانه چه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و چه پس از آن، به موضوع افزایش ضریب بازیافت آن طور که باید توجه نشده است و این مهم مغفول مانده، ما به دنبال تحقق افزایش ضریب بازیافت مخازن نفتی کشور هستیم و الگوی جدید قراردادهای نفتی به طور عمده پاسخگوی نیاز کشور به افزایش ضریب بازیافت است.

وزیر نفت در خصوص توسعه میدان گازی مشترک پارس جنوبی گفت: تاکنون فازهای 12، 15 و 16 بخشی از فازهای 17 و 18 به بهره برداری رسیده و تا پایان امسال نیز بخش باقیمانده فازهای 17 و 18 و فازهای 19، 20 و 21 به بهره برداری می رسند و تا پایان سال جاری برداشت گاز ایران با قطر از  پارس جنوبی برابر می شود.

وی ادامه داد: همچنین تا پایان امسال قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی امضا می شود و مجموعه کارهای صنعت نفت در بخش بالادستی میدان پارس جنوبی تا پایان سال آینده به پایان می رسد.

این عضو کابینه دولت در خصوص تأخیر در اتمام پرونده توسعه پارس جنوبی و باقی ماندن برخی کارها در سال 97 گفت: بخشی از کارهای باقیمانده در پارس جنوبی به مشکلات سکوهای دریایی و شرکت صدرا مربوط می شود که امیدواریم با برطرف شدن این مشکلات، کار در بخش دریایی نیز با سرعت انجام شود.

وی افزود: پس از سالها، امسال نخستین برداشت نفت از لایه نفتی پارس جنوبی را خواهیم داشت و امیدواریم در ادامه توسعه فاز دوم و افزایش ضریب بازیافت در این میدان را در قالب قراردادهای جدید نفتی به سامان برسانیم.

زنگنه با بیان اینکه "اولویت دوم بخش بالادستی صنعت نفت کشور مربوط به توسعه میدان‎های غرب کارون است"، گفت: در حال حاضر روزانه بیش از 200 هزار بشکه از این میدان‎ها برداشت می شود و برای ما بسیار حائز اهمیت است که بتوانیم افزایش ضریب بازیافت را در این منطقهاجرایی کنیم.

وی ادامه داد: همان گونه که تأخیر در برداشت از میدان‎های مشترک می تواند به افزایش برداشت طرف مقابل از این میدان‎ها منجر شود، تاخیر در اجرای پروژه های ازدیاد برداشت نیز به از دست رفتن سرمایه‎های ملی منتهی خواهد شد.

منبع: تسنیم

نظرات

کد امنیتی
فرصت نگار
فرصت نگار

اشتراک در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه نیازنگار می توانید روزانه خبرهای روز را در ایمیل خود مشاهده کنید

دیگران می خوانند